Bezpieczne dane kancelarii

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad prowadzenia biurowości, rachunkowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczych w § 5 określa obowiązek zabezpieczenia zbiorów danych w następujący sposób:

„Komornik przechowuje dwie kopie zbiorów zapisów, każdą na oddzielnym informatycznym nośniku danych, odpowiednio oznaczoną i zabezpieczoną przed zniszczeniem oraz dostępem osób nieuprawnionych. Kopie zbiorów zapisów na informatycznych nośnikach danych sporządza się w każdym dniu roboczym

Jak to wygląda w praktyce?

Najczęściej dysk/serwer z kopią danych znajduje się w kancelarii lub na komputerze w tej samej sieci. 

Komornicy, u których doszło już do jakiegokolwiek incydentu

lub awarii sprzętu  wiedzą –  że to był błąd.

Proponujemy bezpieczne kopie zapasowe danych kancelarii

100 GB

(wystarcza na standardowy backup kancelarii)

100 PLN/mc

Kopie tworzone są automatycznie i w „tle” co w ogóle nie wpływa na bieżącą pracę kancelarii.

Dane są zaszyfrowane za pomocą klucza szyfrującego AES-256 który jest obecnie najbezpieczniejszą formą szyfrowania na świecie – nikt poza administratorem (w tym wypadku Komornikiem) nie jest w stanie z nich skorzystać bez znajomości frazy szyfrującej która ustalana jest na etapie wdrażania systemu backupu. 

Poprzez to dane są jedynie zapisem na serwerze. Z szyfrowania korzystają np. banki przy transakcjach płatniczych. Dane szyfrowane są przy użyciu klucza znanego tylko klientowi. Czysto teoretycznie – jeżeli komuś udałoby się złamać zabezpieczenia serwerowni ASSECO i zdobyć dostęp do serwera – dane będą dla niego bezużyteczne tak samo jak bezużyteczne są dla samej firmy ASSECO ponieważ nie znają frazy szyfrującej. 

Dane szyfrowane są jeszcze na serwerze użytkownika PRZED wysłaniem do chmury co gwarantuje, że w momencie transferu na serwer ASSECO są już bezużyteczne dla każdego kto nie zna frazy deszyfrującej. Proces deszyfracji zaś zachodzi dopiero na serwerze/komputerze użytkownika podczas przywracania danych.

 

Proszę wyobrazić sobie dzień, w którym wchodząc do kancelarii lub logując się zdalnie okazuje się, że dostęp do systemu operacyjnego jest niemożliwy, wszystkie ważne pliki w folderach pracowników np. księgowe – są złośliwie zaszyfrowane tak, że nie da się ich otworzyć. Ewentualnie system działa jednak jakiś chochlik spowodował ze ostatnie 4 dni pracy zniknęły. 

natychmiastowe działanie

 

Wystarczy 1 mail lub telefon i przywracamy Państwa dane.

najlepsza cena

100 zł miesięcznie = żadne zdarzenie wewnętrzne czy zewnętrzne – nie zachwieje ciągłością pracy kancelarii

ciągłość działania

Pracownicy wracają do swoich stanowisk pracy, a na pulpicie czeka dokładnie to na czym skończyli ostatni „normalny” dzień pracy.

Rozwiązanie jest zalecane i bardzo chwalone przez opiniujących Inspektorów Ochrony Danych. Wdrażane w kancelariach niezależnie od ich rozmiaru i stopnia informatyzacji, wykorzystywane przez wierzycieli oraz wiele innych podmiotów przetwarzających dane

Fakty i mity o danych w chmurze

MIT 1 – To mało bezpieczne

Mit zrodził się na samym początku funkcjonowania rozwiązań w „chmurze” i łączy się ze zrozumiałym intuicyjnym pytaniem – w chmurze, czyli gdzie? Nieodparte wrażenie, że chmura jako coś ulotnego i nienamacalnego krąży z naszymi danymi w sieci.

Asseco gwarantuje najwyższy w Polsce poziom bezpieczeństwa potwierdzony stosownymi certyfikatami. Z tego rozwiązania korzystają podmioty państwowe, często o charakterze strategicznym czym obronnym. Wszystko jest zaprojektowane z najwyższą starannością – wnętrza, budynki, wilgotność, temperatura powietrza. Pojedyncze przedsiębiorstwo nawet najbardziej zaawansowane nie jest w stanie zapewnić nawet części tych warunków.

WNIOSEK:FAŁSZ

Mit 4 – Backup w chmurze jest drogi

W naszej ofercie cena przestrzeni w chmurze jest nawet niższa od zakupu równoważnego dysku

W przypadku rozwiązań chmurowych, w cenie otrzymujemy wspomniane już zabezpieczenia profesjonalnych centrów danych. Redundantna infrastruktura, duplikacja danych, monitoring 24/7, certyfikaty bezpieczeństwa, zabezpieczenie przed sytuacjami losowymi i katastrofami – to wszystko otrzymujemy w pakiecie i unikamy kosztów wdrożenia tego typu ochrony wewnętrznie w organizacji na które  często nie pozwolą nawet warunki lokalowe, nie mówiąc o nakładach finansowych.

 

WNIOSEK:FAŁSZ

MIT 2 – Kopie zapasowe w chmurze jest mniej dostępna niż np. dysk zdeponowany w kancelarii

Kopie są dostępne od ręki. Wystarczy mail lub telefon, aby rozpocząć procedurę przywracania. Często przywrócenie systemu odbywa się z nami szybciej niż w niektórych przypadkach  bieżące prace konserwacyjne przy wewnętrznej obsłudze informatycznej. 

WNIOSEK:FAŁSZ

Mit 3 – Backup wykonuje się wolno, długo i spowalnia działania bieżące pracowników

Tworzenie backupu nie wpływa na bieżące działania pracowników. Angażuje jedynie część łącza, nie ograniczając tym samym przepustowości i dla pozostałych użytkowników jest zupełnie nieodczuwalne.

WNIOSEK:FAŁSZ

MIT5 – to mnie nie dotyczy, nie będę celem ataku hackerskiego, moje dane są bezpieczne

Utrata danych nie zawsze wiąże się z zagrożeniem zewnętrznym. Jednak staje się ono, niestety coraz powszechniejsze. Ataki mają wymiar finansowy, ale także „hobbystyczny”, do włamań dochodzi, ponieważ okazja się nadarza. Natomiast pamiętajmy o bardzo długiej liście zagrożeń wewnętrznych. Od zalania, pożaru, skoków napięcia energii, uszkodzenia serwera, po zwykły błąd ludzki czy mail zawierający złośliwe oprogramowanie – może on pochodzić od nawet zaufanego nadawcy który sam nie był świadomy, że nam go przekazał…

WNIOSEK:FAŁSZ